četvrtak, 15. ožujka 2018.

Danska proglašena najboljom zemljom za žene na svijetu

Prema godišnjem U.S. News & World izvještaju najbolja zemlja na svijetu za žene je Danska. Lista je zasnovana na anketi u kojoj je sudjelovalo više od 9.000 žena, a u top 10 nalaze se Švedska, Norveška, Holandija, Finska, Kanada, Švicarska, Australija, Novi Zeland i Njemačka. U Danskoj i žene i muškarci mogu uživati u većinski besplatnoj zdravstvenoj zaštiti i visokom obrazovanju. Osim toga, u Danskoj postoji ženska politička stranka Feministisk Initiativ (ili F!).

Na drugom mjestu je Švedska. Skoro dvije trećine fakultetski obrazovanih ljudi u Švedskoj su žene. Zakoni o porodiljskom odsustvu su fleksibilni, a pravo na porodiljsko imaju i očevi. U Švedskoj postoji i Sekretarijat za rodna pitanja koji radi na obezbjeđenju ravnopravnosti u svim sferama života.

Norveška je zemlja koju često nazivaju utočištem za ravnopravnost spolova, a na ovoj listi zauzela je treće mjesto.





Slijedi Holandija koja je kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti dugo bila pionir. Politika emancipacije iz 1978. godine osigurala je porodiljsko odsustvo za žene i muškarce, a zdravstvena zaštita, prihodi, mogućnost odlučivanja i učestvovanja u političkom životu isti su za oba spola.

Još jedna skandinavska zemlja koja ženama nudi odlične uslove za život i ravnopravnost je Finska. Za to je prvenstveno zaslužan Zakon o ravnopravnosti muškaraca i žena iz 1987. godine kojim se za žene i muškarce u svim sferama života garantuju identična prava i sprečava diskriminacija.

Šesto mjesto zauzela je Kanada. Kanadski ministar finansija Bill Morneau je za 2018. godinu usvojio plan "Jednakost+rast, jaka srednja klasa" koji ima za cilj podstaći žene i pomoći im da budu ključna radna snaga zemlje.

Švicarska je zemlja u kojoj život generalno uređen pa je razlika u polovima u svakodnevnom životu, ali i na radnom mjestu skoro neprimjetna. Zbog toga je ova zemlja na sedmom mjestu.


 Priznavši istospolne brakove Australija je napravila veliki iskorak kada je riječ o ljudskim pravima. Nalazi se na osmom mjestu, a može se pohvaliti i činjenicom da su žene koje žive u Australiji među najdugovečnijim na svijetu.

Novi Zeland je 1893. godine postao prva zemlja na svijetu koja je dozvolila ženama da glasaju na parlamentarnim izborima. Ove godine slave i jubilej, 125 godina prava glasa za žene.

Na desetom mjestu je Njemačka, država na čijem je čelu jedna od najmoćnijih žena svijeta Angela Merkel što je veliki motiv ženama da se uključe u politiku.













izvor: www.klix.ba

Vratite se u formu uz pomoć sedmominutnog treninga visokog intenziteta

Instruktor vježbanja Chris Jordan rekao je za Business Insider kako vježbanje mora biti redovna navika ukoliko želite vidjeti stvarne rezultate. Njegova fitness rutina traje sedam minuta, a Jordan tvrdi da je trening visokog intenziteta u kratkom intervalu dobar za zdravlje te da smanjuje šanse od preforsiranja. Ovaj trening potrebno je raditi minimalno tri-pet puta sedmično.

Vježbe koje su uključene u ovaj trening, za koji vam nisu potrebne nikakve sprave, su: skokovi, čučnjevi uz zid, sklekovi, trbušnjaci, čučnjevi, propadanje sa stolicom, izdržaji, podizanje koljena u mjestu, iskorak, sklekovi s rotacijom i bočni izdržaji. Vježbe koje traju po 30 sekundi izvode se jedna za drugom.

Jordanovu teoriju potaknula je nova struja koja je u januaru objavljena u časopisu American Circulation Heart Association, a koja je pokazala da su najbolje rezultate postigli sudionici koji su vježbali četiri-pet puta sedmično.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: /www.klix.ba/

Ove su vježbe dovoljne za efikasnu borbu protiv "pivskog stomaka"

Konzerva piva otprilike sadrži 153 kalorije, a ako popijete dvije ili tri, odjednom unosite 300 do 400 kalorija. Ako ste popili flašu, onda je količina unesenog piva jednaka dvije konzerve. Ipak, postoje vježbe i aktivnosti koje će vam pomoći da spriječite nastanak "pivskog stomaka".

Petnaestominutno trčanje je dovoljno za sagorijevanje kalorija koje se unesu ako popijete dvije konzerve piva. Ako ste izdržljiviji, dovoljan je i jednominutni sprint.

Ako niste među onima koji vole trčati, onda je alternativa vožnja biciklom. Zagrijte svoje tijelo kratkom vježbom, a potom krenite na dvadesetominutnu vožnju biciklom. Pobrinite se da to ne bude samo rekreativna vožnja, odnosno, da imate jači tempo.

Plivanje je najbolja vježba za cijelo tijelo, tako da na ovaj način možete sagorjeti mnogo kalorija. Tridesetominutno plivanje će spriječiti nastanak "pivskog stomaka".

Naravno, dizanje tegova također rezultira trošenjem kalorija. Ovaj vid treninga aktivira mišiće i ubrzava metabolizam, tako da nakon dvadesetominutnog dizanja tegova poneko popijeno pivo neće predstavljati problem.

Ukoliko vam ništa od navedenog ne odgovara, preostaje vam joga, Joga povećava fleksibilnost tijela i djeluje umirujuće, ali i oblikuje vaše tijelo, a taj proces uključuje sagorijevanje kalorija.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba/

Deset grešaka koje roditelji prave u odgoju novorođenčadi

Predstavnici nevladine organizacije WaterAid proveli su ispitivanje među ženama širom svijeta o tome šta nose od opreme u bolnicu kada dođe vrijeme da se porode. Neke od njih su odgovorile da nose sitnice koje ih opuštaju ili odjeću za bebe. S druge strane neke od njih nose osnovne medicinske dodatke.

Sigurnost u automobilu

Pojedini roditelji griješe zbog neobavljanja određenih zadataka vezanih za brigu o bebama. Dakle, ta briga ne podrazumijeva samo mijenjanje pelena, potrebno je početi čak i od sjedalice za auto.

“Budući da bolnice zahtijevaju da bebu kući donesete u odgovarajućoj sjedalici za auto, potrebno je da istu 'instalirate' u automobilu i prije nego se beba rodi tako da sve na vrijeme bude spremno. Također, ukoliko je potrebno, zatražite pomoć tehničara kako bi vaše dijete bilo što sigurnije”, rekla je pedijatrica dr. Jennifer Shu.

Studija iz 2016. godine koja je provedena među blizu 300 porodica, pokazala je da oko 91 posto roditelja pravi ozbiljne greške kada je riječ o postavljanju dječije sjedalice u automobil, ali i prilikom stavljanja djeteta u istu. Također, 86 posto ovih grešaka, koje se prije svega odnose na položaj bebe u sjedalici su kritične i često rezultiraju ozbiljnim povredama djeteta u slučaju bilo kakave nezgode.

Prilikom stavljanja novorođenčeta u sjedalicu, roditelji bi trebali obraćati pažnju na položaj glave, što znači da ona ne bi trebala biti previše nageta prema naprijed, jer bi to moglo otežavati disanje. To znači da sjedište treba biti pod pravim uglom, kako bi i stopala bebe bila u pravilnom položaju, ali i kako bi se omogućilo da nesmetano pomijera glavu u stranu i pravilno diše.

Povratak na spavanje

U fokusu nacionalne kampanje “Povratak na spavanje” devedesetih godina bio je sindrom iznenadne smrti dojenčeta i druge smrti povezane sa spavanjem beba. Prema uputstvima Američke akademije za pedijatriju insistira se na tome da bi svaka beba trebala spavati na leđima, u svom krevetiću bez ikakvih igračaka i previše mekanih spužvi. Tokom i nakon kampanje smrtni slučajevi vezani za spavanje naglo su opali, međutim, skorašnji podaci ukazuju na to da se taj rizik ponovo nastavlja. Godišnje, blizu 3.500 beba umre od posljedica spavanja.

Spavanje između hranjenja

"Novopečeni" roditelji prave greške tako što puštaju bebe da predugo spavaju između hranjenja zbog iscrpljenosti i vlastite potrebe da se malo odmore. Ipak stručnjaci upozoravaju da je to pogrešno. Prvih nekoliko sedmica dijete treba hraniti na svakih dva do tri sata, čak iako nisu gladna. Međutim, kada bebe počnu dobijati na težini i pedijatar potvrdi da je sve uredu, onda "prekrižite" prste i molite se da spavaju duže od tri sata. Ali u prvih nekoliko sedmica, trebate buditi bebe kako bi ih nahranili. Ako sve ide u najboljem redu i beba napreduje, onda će djeca od dva do tri mjeseca života bez problema spavati tokom cijele noći. Ali budite spremni i na to da će se određene bebe sa tri do pet mjeseci buditi tokom noći i tražiti da budu nahranjene.

Varenje hrane kod novorođenčeta

Jedna od najvećih grešaka koje roditelji prave jeste nepravilno držanje bebe nakon hranjenja. Većina njih je nervozna jer misle da ne znaju ispravno držati bebu pa je zbog toga odmah nakon hranjenja spuštaju u krevetić. Ukoliko beba ne stigne pravilno provariti hranu, često može doći do gubitka hranjivih vrijednosti iz mlijeka ili do toga da se na svakih sat bude plačući zbog grčeva. Postoji nekoliko tehnika koje bi roditelji trebali primjenjivati, a najpoznatija je ona gdje se beba nakon hranjenja stavi preko ramena kako bi podrignula. Dakle, potrebno je da bebu visoko podignete na grudi i da njena glava bude naslonjena na vaše rame i okrenuta na jednu stranu, a da joj se stomak nalazi na majčinim grudima. Poželjno je da bebu nježno tapšete po leđima kako bi to ubrzalo proces varenja hrane. Stručnjaci su istakli da će vam za to trebati dodatnih deset minuta nakon hranjenja, ali da će beba biti sretna.

Varenje hrane prije jela

Većina roditelja razmišlja o dječijem hranjenju nakon što beba jede. Ipak stručnjaci napominju kako je važno da bebu podignete da podrigne i prije jela jer to utječe na smanjenje bljuckanja i problema sa gasovima koje novorođenčad imaju uglavnom tokom prvih 30 dana života.

Greške prilikom dojenja i pravljenja hrane za bebe

Kada je riječ o pravljenju hrane za bebe česte greške se prave u omjeru vode i formule. Doktori savjetuju da je najbitnije da se prate uputstva na kutiji za hranu. Jer često se Dešava da roditelji ili previše razblaže hranu za bebe ili s druge strane ona ostane previše gusta. U oba slučaja gubi se hranjiva vrijednost same formule. Također, pojedine majke griješe i prilikom dojenja kada beba nije u potpunosti povezana sa majčinim grudima te tada beba izgleda kao da se guši dok guta mlijeko. Također, ukoliko žene imaju bolove tokom dojenja onda bi trebala da se posavjetuje sa stručnjakom i što je još važnije jeste da redovno bebu vodite kod pedijatra kako bi bili sigurni da li dobija na težini.

Pogrešno nošenje djeteta

Doktori ističu da najčešće greške koje novopečeni roditelji čine pa čak i dok dijete napreduje i raste jeste držanje bebe u sjedalici za auto ili nekoj drugoj stolici za spavanje. To se najčešće dešava dok su u gradu, restoranu ili u parku sa prijateljima. Zbog toga svi pedijatri preporučuju da su sjedalice za auto samo namijenjene tu da se koriste te da dijete van automobila treba slobodno da se kreće. Preporučuju da bebe van automobila leže na stomaku ili da su u naručju roditelja kako bi imale prostora da se kreću, protežu i pomijeraju glavu.

Previše ili nimalo brige kada beba ima temperaturu

Temperatura kod novorođenčeta može biti opasna. Ako je vaše dijete mlađe od tri mjeseca i ima temperaturu veću od 38, potrebno je da odmah pozovete pedijatra. Međutim, ukoliko se ona pojavi kod beba starijih od tri mjeseca, savjeti su kompleksniji. Obično se savjetuje roditeljima “starijih”beba da ne paničare kada vide koliko je temperatura povišena. Umjesto toga, potrebno je da pažljivo pregledate dijete, kako biste vidjeli da li su vidljive određene promjene. Prilikom promatranja uzmite u obzir da li vaše dijete pije tečnost, da li je sretno i igra se, da li spava bez problema ili ima problema sa disanjem, te su to pitanja koja trebate sebi postavljati. Također, stručnjaci su istakli da je temperatura većinom bezopasna i da može biti riječ samo o blažoj infekciji. Dakle, nemojte da vas plaše brojevi na toplomjerima. Nije bitno da li je 36 ili 38 već je bitno kako se djeca ponašaju.

Adekvatna sobna temperatura za bebu

Još jedna briga za roditelje jeste ta kolika sobna temperatura odgovara novorođenčetu, odnosno da li je potrebno da ono boravi u toplijoj ili hladnijoj prostoriji. Doktori navode da godišnje doba i izolacija kuće uslovljava temperaturu prostorije u kojoj dijete boravi, ali generalno terostat bi trebao biti podešen od 20 do 22 stepena celzijusa, te se smatra da je to najugodnija temperatura za bebe. Također, stručnjaci naglašavaju da bebino tijelo uvijek treba biti toplo, te da ga ne treba previše zagrijavati niti hladiti.

Boravak novorođenčadi u gužvama

Većina roditelja odmah po rođenju žele da “upoznaju” bebu sa mnogobrojnim članovima familije, međutim to je pogrešno, kažu stručnjaci. Pogotovo takva druženja treba izbjegavati kada je sezona gripe. Neophodno je da bebu štitite prva dva mjeseca mjeseca njenog života od izlaganja vanjskim utjecajima, pogotovo od ljudi koji su prehlađeni. Tada je bebin imuni sistem slab i još se razvija i jača. To ne znači da ne biste trebali nikako napuštati kuću, naprotiv, savjetuju se šetnje u prirodi i na čistom vazduhu, pogotovo kada je lijepo vrijeme.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba

U japanskim praonicama veša možete popiti kafu i pojesti kolač dok čekate

U praonicama veša širom svijeta korisnici imaju dva izbora kada počne pranje, da ostanu i čekaju ili da odu i "ubiju" vrijeme negdje dok se pranje ne završi.

Ipak, oni koji ostanu u japanskim praonicama mogu se opustiti u kafeima koji su dio njih, gdje u ponudi imaju kafu, čaj, kolače i užinu, a mogu korisiti i besplatan wifi. Ako im se svidi ovo mjesto, mogu ga posjećivati i kad nemaju potrebu za pranjem veša.


















izvor:www.klix.ba

Oznaku "Najbolje upotrijebiti do..." na pakovanju zamijeniti sa "Najbolja kvaliteta do..."

Istraživanja Evropske komisije pokazala su da se čak devet miliona tona hrane godišnje baci jer više od polovine građana EU ne zna razliku između oznaka "upotrijebiti do..." i "najbolje upotrijebiti do...". Zbog toga se baca puno hrane koja još danima, pa i mjesecima može biti dobra za jelo.

Istraživanje provedeno u osam država članica EU pokazalo je da najviše potencijala za smanjenje bacanja hrane ima kod mliječnih proizvoda, jogurta, svježih sokova i pakovanog mesa i ribe.

"'Najbolje upotrijebiti do...' znači da proizvođač tvrdi da je do tog dana proizvod najkvalitetniji, da npr. zadržava optimalnu hrskavost i boju. U Švedskoj i Norveškoj su eksperimentalno zamijenili tu oznaku s 'najbolja kvaliteta do' i 'najbolje do, ali upotrebljivo nakon'. Evropska komisija bi svakako trebala tu inicijativu uzeti u obzir", smatra Borzan, prenosi Večernji.hr.

Dio proizvođača koji su obuhvaćeni istraživanjem je izjavio da namjerno koriste kraće rokove trajanja nego što bi trebali jer se time štite od potencijalnih problema. Istraživanja evropskih potrošačkih udruženja su pokazala da se ta strategija ponekad koristi i kako bi proizvodi kraće bili na policama, odnosno da trgovine moraju češće naručivati.

Pokazalo se i kako isti proizvodi u različitim zemljama nose različito duge rokove trajanja i upute za skladištenje, što može zbuniti korisnike jer su ponekad na istoj etiketi. No proizvođači to objašnjavaju razlikama u temperaturama na kojima se proizvodi čuvaju u trgovinama.

"Dobar dio od 90 miliona tona hrane koliko se godišnje baci u EU je iskoristiv i zato EU i države članice imaju moralnu i političku obavezu da poduzmu mjere da se to smanji. Čak i da nema redova ispred narodnih kuhinja i činjenice da je skoro četvrtina građana u riziku od siromaštva, radi se o ogromnim količinama hrane u čijoj proizvodnji su utrošeni resursi poput vode, tla, goriva i radnih sati", zaključila je Borzan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: ://www.klix.ba/

Beyonce prelazi na vegansku ishranu i poziva fanove da joj se pridruže

Naime, Beyonce je postavila fotografiju ukusnog veganskog jela na Instagram kojom je nagovijestila kako će posvetiti dodatnu pažnju svom fizičkom izgledu i zdravlju. Podsjećamo, pjevačica uz pravilnu iskranu svakodnedno trenira, a treninge je pojačala nakon drugog poroda.

"44 dana do Coachellae!! Vrijeme je za vegansku ishranu!! Kliknite na link u mojoj biografiji kako biste mi se pridružili", napisala je Beyonce na Instagramu.


Pjevačica je na naslovnici njenog profila podijelila planer ishrane koji mogu koristiti svi koji joj se žele pridružiti.

Podsjećamo, Beyonce prošle godine nije mogla nastupati na Coachelli zbog trudnoće. Tada je Lady Gaga zamijenila pop divu, a Beyonce je obećala kako će se vratiti na festival ove godine. Organizatori su nedavno zvanično potvrdili kako će se njoj na sceni pridružiti Eminem i The Weeknd.


























izvor: /www.klix.ba

Prirodni lijek iz kuhinje: Lovorov list zaustavlja i najuporniji kašalj

Sve što vam je potrebno kako biste napravili domaći sirup od lovora, koji zaustavlja i najuporniji kašalj, jeste šest listova lovora, 2,5 decilitara vode, šest kašika šećera i jedan limun. Poželjno je koristiti smeđi šećer.

Pripremu sirupa započinjete kuhanjem vode u posudi. Kada voda proključa, u nju dodajte listove lovora te ih kuhajte od šest do deset minuta. Vodu u kojoj se kuhao lovor zatim procijedite u drugu posudu te u nju umiješajte šećer i limun. Dobro promješajte i pričekajte da se šećer istopi. Ovaj napitak uzimajte nekoliko puta dnevno. Možete uzimati po kašičicu svaki put kad vam se jave napadi kašlja. Ovaj domaći sirup možete čuvati u frižideru nekoliko dana.

Naime, listovi lovora bogati su raznim mineralima i vitaminom B. Zbog odličnog antiseptičkog i protuupalnog djelovanja, odličan su izbor za zaštitu imuniteta.

Lovorov list od davnina se koristio kao lijek. Ova biljka pomaže u boljem funkcionisanju nervnog i mišićnog sistema te utječe pozitivno na metabolizam i hormonski status. Čaj od lovora se upotrebljava u liječenju bolesti organa za varenje, anoreksije, gubitka apetita, kod šećerne bolesti, kod kardiovaskularnih smetnji, kao i za dezinfekciju prostora u kojima se nalaze virusi gripa, prehlade i razni drugi mikrobi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba

Savjeti za žene u tridesetim koje žele izgubiti višak kilograma

Prije svega, važno je da konzumirate proteinima bogatu hranu, jer se starenjem usporava metabolizam, a vašem organizmu i dalje treba hranjiva i zdrava ishrana. Čak iako vam nije potrebno mršavljenje, dan počnite hranom bogatom proteinima. Vaše tijelo će imati dovoljno energije kako biste bili aktivni tokom cijelog dana.

Vještački zaslađivači su nezdravi i treba ih izbjegavati. Oni ne samo da povećavaju potrebu za šećerom, nego ih se uopće ne možete zasititi. Umjesto da se oslanjate na vještačke zaslađivače, dodajte med u vašu hranu.

Stres negativno djeluje na zdravlje, pa je veoma važno naučiti kako ga kontrolisati. Ako ne vodite zdrav život, rizikujete gojaznost. Ukoliko ste pod stresom, meditirajte ili se bavite aktivnostima koje će vas osloboditi od stresa i napetosti.

Vježbajte, ali slušajte savjete eksperata. Čak iako redovno vježbate, pametno je da to radite pod nadzorom trenera. On će vam pomoći da ostanete u formi i da gubite kilograme, a da se pritom ne preforsirate ili povrijedite.

Jedite samo onoliko koliko vam je dovoljno i birajte zdravu hranu. Prejedanje i brza hrana su štetni za zdravlje, a ako ste na putu da izgubite višak kilograma, kršenje pravila će trud učiniti uzaludnim te nećete ostvariti cilj.

Ako imate više od 30 godina, vjerovatno ste se ostvarili u profesionalnom i personalnom smislu. Ipak, danas je teško odvojiti vrijeme samo za sebe, no, nemojte biti nepravedni prema vašem tijelu, jer ako niste fit i aktivni, nećete moći dati sve od sebe kada je to potrebno. Napravite raspored i slijedite ga svakodnevno.

Izbjegavajte dijete koje obećaju brz gubitak kilograma, jer one zbunjuju metabolizam, što otežava proces mršavljenja. Radije jedite zdravo i umjereno.

Motivacija je veoma važna kada je riječ o mršavljenju. Potražite je u podršci prijatelja i porodice.

Slijedite pravilo "5 sati", a ono znači da ne smije proći period od pet sati, a da niste ništa jeli. Izgladnjivanje vam neće pomoći, trebate jesti umjereno i zdravo jer je to ključ zdravlja.

Meditirajte redovno, jer zdrav um može pomoći vašem tijelu. Kada meditirate, vaše tijelo i duh su sinhronizirani, a to tijelu pomaže da prihvati promjene koje činite tokom procesa mršavljenja. Dok vaša podsvijest ne bude spremna na promjene, nećete ostvariti dobre rezultate.

Spavajte dovoljno, jer je dobar san potreban svakodnevno. Ukoliko se odmorite, probudit ćete se s entuzijazmom i bit ćete aktivni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba

Plivanje u moru povećava rizik od nastanka određenih bolesti

Medicinski fakultet Univerziteta Exeter i Centar za ekologiju i hidrologiju proveli su istraživanje u kojem je zaključeno da u poređenju s neplivačima izgledi za razvoj bolova u ušima rastu do 77 posto kod onih koji plivaju u moru, a za probavne poremećaje izgledi rastu za 29 posto. Ti se rizici odnose i na vodene sportove poput surfanja.

Istraživači su analizirali 19 studija iz Britanije, SAD-a, Australije, Novog Zelanda, Danske i Norveške koje povezuju plivanje u moru i bolesti. Analizirali su rezultate koji su se odnosili na više od 120.000 ispitanika.

"U bogatijim zemljama poput Velike Britanije vlada mišljenje da je malo zdravstvenih rizika povezanih s vremenom provedenim u moru. Nasuprot tome istraživanje pokazuje da vrijeme provedeno u moru povećava vjerovatnoću za razvoj bolesti poput bolesti uha i problema povezanih s probavnim traktom poput bolova u želucu i proljeva", kaže doktorica Anne Leonard.

Dodala je da je jedan od glavnih uzroka ovih bolesti kod plivača zapravo zagađenje koje je često u nekim od najbogatijih zemalja.

Doktor Will Gaze koji je također radio na istraživanju naglasio je kako plivanje ima itekako pozitivne efekte po ljudski organizam, ali da ipak treba postojati određena doza opreza.

"Ne želimo odvratiti ljude od odlaska na more koje je vrlo korisno za zdravlje jer poboljšava tjelesnu spremnost, dobar opći osjećaj i povezuje s prirodom. Ipak važno je da budu svjesni i određenih rizika da mogu na vrijeme donijeti određene odluke", istakao je Gaze.

Dodao je još kako će se većina ljudi oporaviti od infekcija bez ikakvog liječenja, ali da one mogu biti opasne za starije osobe i djecu.

"Daleko smo odmakli u smislu uklanjanja nečistoća iz mora, ali istraživanje je pokazalo da još ima posla na tom planu. Nadamo se da će svi ovi rezultati doprinijeti daljnjim naporima da se sva mora što više čiste", zaključio je Gaze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba/

Naučnici upozoravaju: Misteriozna bolest X prijeti čovječanstvu

Naučnike zabrinjava činjenica što zapravo ne znaju o čemu je riječ, ali su sigurni kako će do epidemije doći. Objašnjavaju to podsjećajući na trenutna događanja u svijetu pa tako i na razvoj hemijskog ratovanja, ali i umjetno stvorenih novih smrtonosnih bolesti.

"Bolest X predstavlja naša saznanja kako ozbiljnu međunarodnu epidemiju može uzrokovati zasada nepoznat patogen", navodi WHO u saopćenju.

Dodaju da su posebno zabrinuti jer smatraju kako svijet nije baš spreman na takvo iznenađenje.

"Primjeri iz historije nam pokazuju kako bi sljedeća epidemija mogla biti nešto što još nismo vidjeli do sada. Trebamo biti spremni, planirati cjepiva i dijagnostičke tekstove", rekao je John-Arne Rottingen iz odbora za nauku.

Iz WHO su naveli kako su ovakve bolesti velika prijetnja zdravlju i da je potrebno nastaviti istraživanja i razvoj na polju nadzora i dijagnostike.

"U nezgodno vrijeme dolazi i eksplozija rada s genima, upotrebom otrovnih plinova, ali i razvoja novih vrsta oružja koje nastaju od bakterija i virusa. Primjera u svjetskim dešavanjima ima mnogo. Tako je Sjeverna Koreja optužena da je uz upotrebu smrtonosnog nervnog agensa ubila brata njihovog vođe Kima Jong-una. Rusija je s druge strane optužena da je uz pomoć radioaktivne supstance ubila svog bivšeg špijuna 2006. godine. Poznati su i primjeri poput Sirije i napada na pobunjeničke snage toksičnim supstancama", stoji u izvještaju.

Smatra se da se od takvih sintetički kreiranih bolesti niko neće moći odbraniti s obzirom na to da ljudi nemaju prirodni imunitet za njih, a ne mogu ga ni steći. Epidemija bi se tako mogla brzo proširiti i imati veliki broj žrtava.

Iako postoje ozbiljne prijetnje od razvoja "umjetne" bolesti koja bi mogla odnijeti živote miliona ljudi, stručnjaci smatraju kako će sljedeća svjetska epidemija imati porijeklo iz prirode. Povećanje svjetske populacije pomaže u širenju zaraznih bolesti, a povećava i kontakte između ljudi, životinja i prirode.

"Razvojem društva povećava se kontakt ljudi i životinja, što omogućava prijenos i razvoj novih bolesti. Prijenosu pomaže i moderan način života s čestim putovanjima i trgovinom po različitim dijelovima svijeta", upozorava WHO.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: www.klix.ba

Nova studija tvrdi: Ne postoje stopostotni heteroseksualci, ljude privlače oba spola

Voditelj studije psiholog Ritch C Savin-Williams dovodi u pitanje striktnu definiciju seksualnosti i tvrdi kako, umjesto kao kategoriju, seksualnost trebamo gledati kao spektar. Istakao je kako se društvo muči s konceptom biseksualnosti, posebno kada su u pitanju muškarci.

U njegovoj knjizi "Mostly Straight: Sexual Fluidity Among Men" tvrdi se kako su mlade generacije sve otvorenije u brisanju granica te su objavljeni intervjui s 40 muškaraca koji tvrde da su striktno heteroseksualni, ali su imali reakcije kada su vidjeli muškarce u seksualnim igricama.

Od volontera koji su učestvovali u istraživanju je traženo da se izjasne kao muškarci ili žene. Potom su gledali pornografske filmove tokom čega su vršena mjerenja i utvrđeno je da i žene i muškarci imaju rekacije na oba spola.

"Na biseksualnost gledamo kao na fenomen koji se pojavljuje kod žena, ali on je prisutan kod oba spola. Smatramo da su žene seksualno fluidnije samo zato što izražavaju svoje osjećaje, za razliku od muškaraca. Veliki je kulturološki pritisak na muškarce, i da osjećaju privlačnost prema drugom muškarcu ne bi kazali", rekao je Broadly.

Blizu 11 posto odraslih ispitanih tokom istraživanja izjavilo je da je imalo homoseksualne osjećaje iako nikada nisu bili intimni s istim spolom.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: ://www.klix.ba

Selena Gomez nakon torbi spremna i za lansiranje odjeće sa svojim potpisom

Kako prenose američki mediji, pjevačica je izjavila kako se zabavila radeći s ekipom iz Coacha.

"Veoma sam uzbuđena. Ne mogu dočekati da svi vide ono što smo radili proteklih nekoliko mjeseci", kazala je Gomez.



Kreativni direktor Coacha Stuart Vevers dodao je kako se uvijek raduje dizajniranju sa Selenom koja, prema njegovom mišljenju, ima snažnu tačnu gledišta.

"Htjeli smo donijeti nove ideje na stol i želio sam da ovaj put izvede ono što je već napravila s modnim dodatcima", istakao je Vevers, prenosi Elle.


Podsjećamo, u augustu 2017. Selena je predstavila kolekciju torbica u stilu 70-ih koje je dizajnirala u saradnji s Coachom, i to samo nekoliko mjeseci nakon što je postala zaštitno lice ove američke modne kompanije.

Njujorška modna kuća bila je u krizi nekoliko godina, ali saradnja sa Selenom već ih vraća na noge




















izvor: /www.klix.ba

Pojedini naučnici tvrde da postoji čak pet vrsta dijabetesa

Novo otkriće švedskih i finskih naučnika bi možda moglo dovesti do boljih rezultata zbog drugačijeg pristupa individualnom liječenju.

Nakon velikog projekta Švedske i Finske utvrđeno je kako dijabetes tipa II treba ipak kategorizirati kao četiri različite bolesti. Naučnici su, vođeni ekspertima s Univerziteta Lund, krajem prošle sedmice izjavili kako bi njihova nova saznanja trebala ubrzati paradigmu na koji tačno način liječiti dijabetes.

Oni vjeruju da određivanje znatno preciznijih grupa, svake genetski različite, može itekako pomoći dijagnozi i terapiji, što će kasnije dovesti i do preciznijih lijekova. Ovi naučnici poručuju kako bi tip I trebalo preimenovati u "ozbiljni autoimuni dijabetes". 

Tip II bi ipak, prema njihovom mišljenju, trebalo razvrstati u čak četiri zasebne kategorije od kojih su dvije ozbiljne, a dvije blage.

Prva od te četiri spomenute kategorije bi bio ozbiljan nedostatak inzulina, a pokazalo se da uključuje ljude s visokim šećerom u krvi, malom proizvodnjom inzulina te umjerenom rezistencijom na inzulin.

Drugi tip je ozbiljan inzulin rezistentni dijabetes, uglavnom je povezan s pretilošću. Treći je tip blaži dijabetes povezan s debljinom, koji uključuje pretile pacijente, ali je to kod njih manje ozbiljno stanje i uključuje ljude koji se razbole u relativno mladoj životnoj dobi. Posljednja bi grupa predstavljala blagi dijabetes povezan uz starenje, što je i ona najveća grupa, u kojoj čak 40 posto pacijenata pripada starijoj populaciji.

Naučnici, čiji je stručni rad objavljen u časopisu Lancet Diabetes and Endocrinology Journal, zasniva se na proučavanju gotovo 15 hiljada pacijenata u Finskoj i Švedskoj. Profesor Leif Groop tvrdi kako je ovo prvi personalizirani korak prema liječenju dijabetesa.

"Trenutna dijagnostika i klasifikacija dijabetesa je nedovoljna i ne može predvidjeti buduće komplikacije i izbor liječenja. Utvrđivanje svih ovih podtipova bolesti pomoći će svakako liječnicima da personaliziraju terapije i smanje rizike komplikacija u budućnosti. Istraživanje je jedan obećavajući korak naprijed u otkrivanju detalja dijabetesa tipa II, ali još uvijek moramo više saznati o svim podtipovima kako bismo mogli potpuno razumjeti šta to zapravo znači za ljude koji žive s tim stanjem", zaključio je Groop.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: ://www.klix.ba

Trčanje poboljšava pamćenje i štiti mozak od negativnih posljedica stresa

"Ohrabrujuće je znati da možemo pobijediti negativne utjecaje stresa na naš mozak time što ćemo samo izaći napolje i trčati", rekao je Jeff Edwards, lider studije koja je urađena na Univerzitetu Brigham Young.

Unutar hipokampusa stvaranje memorije je najbolje kada se veze između neurona koji su zovu sinapse jačaju tokom vremena. Hronični ili "odgođeni" stres slabi sinapse i negativno utječe na naše pamćenje.

"Idealna situacija da unaprijedimo sposobnosti učenja i pamćenja jeste da nemamo stres i vježbamo. Ne možemo kontrolisati nivo stresa u našim životima, ali možemo nivo vježbanja", kazao je Edwards.

Istraživanje je urađeno tako što su eksperimentalni miševi podijeljeni u četiri grupe: mirovanje bez stresa, vježbanje bez stresa, vježbanje sa stresom i mirovanje sa stresom. Miševi su bili izloženi stresnim situacijama kao što je plivanje u hladnoj vodi ili hodanje na kosoj platformi te su stavljani na točak da trče. Potom je analizirano kako su te situacije utjecale na njihov mozak.

Utvrđeno je da miševi koji su bili pod stresom imaju viši nivo LTP-a od onih koji nisu vježbali. Također, miševi koji su vježbali imali su dobro pamćenje, kao i oni koji su mirovali, ali nisu bili pod stresom, samo su pravili manje grešaka od onih koji su mirovali.

Istraživanje je pokazalo da vježbanje na efektivan način štiti mehanizme za učenje i pamćenje od negativnih kognitivnih utjecaja hroničnog stresa na mozak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: //www.klix.ba

Žene se vježbanjem mogu izboriti protiv gubitka pamćenja, ali ako počnu na vrijeme

Naučnici su preciznije utvrdili da žene u ovim godinama koje imaju visok stepen kardiovaskularne kondicije imaju skoro 90 posto manje izglede da razviju demenciju kasnije u životu u odnosu na one koji su imali umjereni nivo fizičke aktivnosti. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Neurology.

Štaviše, ako su se kod tih žena i pojavili simptomi demencije, poput problema s pamćenjem ili razmišljanjem, to se desilo 11 godina kasnije u odnosu na žene koje spadaju u umjereniju fitnes grupu. Dakle, sam početak demencije pomjeren je na dob od čak 90 godina kod žena koje su počele vježbati na vrijeme. Kod umjereno aktivnih žena prvi znakovi demencije primijećeni su oko 79. godine.

Rezultati istraživanja ukazuju na to da je visoka kardiovaskularna kondicija povezana sa smanjenim rizikom od demencije, potvrdila je autorica studije Hellen Horder iz Centra za starenje i zdravlje na Univerzitetu Gothenburg u Švedskoj. Drugim riječima, zdravo srce povezano je sa zdravim mozgom, pojednostavila je.

U toku istraživanja naučnici su se bavili podacima 191 Šveđanke u dobi od 38 do 60 godina.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
izvor: //www.klix.ba

srijeda, 14. ožujka 2018.

3 ukusna i zdrava recepta od cikle

1. Kisela cikla na sirovojelski način
 

Svi znamo za kiselu ciklu.
Ali kako pripremiti ciklu tako da sačuvamo njezine vrijedne sastojke?
Isprobajte ovaj recept kisele cikle na sirovojelski način.

Sastojci:
  •     2 cikle
  •     1 svježi čili
  •     1 čaša rižinog octa
  •     ¼ čaše smeđeg šećera
  •     1 svježi list lovora
  •     ½ čajne žlice papra
  •     himalajska sol

Priprema:
- Operite, ogulite i tanko narežite ciklu. Stavite u staklenku.
- U loncu zakuhajte ocat, nasjeckani čili, šećer, papar i lovorov list.
- Ciklu prelijte vrelim octom i začinima.
- Dobro zatvorite staklenku.

Držite ciklu na tamnom hladnom mjestu Rok trajanja je mjesec dana.


2. Pikantna cikla sa češnjakom


Ovu pikantnu ciklu možete namazati na kruh ili servirati uz druga jela.
Jednostavna je za pripremiti, a nikoga neće ostaviti ravnodušnim!

 Sastojci:
  • 2 cikle
  • 3 - 4 češnja bijelog luka
  • veganska majoneza
  • himalajska sol

Priprema:
- Neoguljenu ciklu kuhajte u vodi s malo octa (da bi zadržala svoju boju) dok ne postane mekana.
- Izvadite iz vode, ohladite, ogulite i naribajte na sitnom ribežu.
- Ciklu pomiješajte sa zgnječenim ili naribanim češnjakom, majonezom i soli.

U ovu salatu po želji možete dodati ribani sir (70-100 gr), drobljeni orah i/ili grožđice. Salatu možete držati u hladnjaku nekoliko dana.


3. Bogata ruska salata od cikle (na vegetarijanski način)


Bez ove šarane salate je apsolutno nemoguće zamisliti Božićni stol u Rusiji.
Priprema ove salate zahtjeva puno vremena, zbog toga se obično priprema samo za posebne dane.
Možete je pripremiti dan prije Božića i držati u hladnjaku.

Sastojci:
  •     1 kg cikle
  •     1 kg mrkve
  •     500 g sira ili tofua
  •     1 kg krumpira
  •     veganska majoneza (ili Mileram i jogurt)

Priprema:
- Povrće operite u hladnoj vodi. Ne gulite ga i ne režite!
- Svaku vrstu povrća kuhajte u zasebnom loncu, dok ne postane mekano (probajte vilicom).
- Izvadite iz vode i dobro ohladite (povrće možete skuhati i dan prije, a sljedeći dan napraviti salatu).
- Dobro ohlađeno povrće ogulite nožem.
- Svaku vrstu povrća naribajte u posebnu zdjelu i podijelite na dva dijela
- Sir također naribajte u posebnu zdjelu i podijelite na pola.

Uzmite veliki plitki tanjur.
Sada slažite povrće, sloj po sloj, na sljedeći način:
  1.     krumpir
  2.     majoneza
  3.     mrkva
  4.     majoneza
  5.     sir
  6.     majoneza
  7.     cikla
  8.     majoneza

Ponovite još jednom.
Zadnji sloj cikle dobro premažite majonezom i ukrasite peršinom (po želji).

Napomena:
Unutrašnje slojeve salate premažite tankim slojem majoneze, inače će salata biti premasna.
Umjesto majoneze možete napraviti umak od Milerama i jogurta (1:1).
Pomiješajte Mileram i jogurt, dodajte sol, šećer, papar, kurkumu, asafoetidu, sol i druge začine po želji.
Salatu možete držati u hladnjaku nekoliko dana. Samo je trebate pokriti tako da se gornji sloj cikle ne osuši.















izvor: http://alternativa-za-vas.com/

Antiperspiranti i dezodoransi sadrže kemikalije opasne za zdravlje

Mnogi pretpostavljaju da su dezodorans i antiperspirant jedno te isto.
Možda će vas iznenaditi činjenica da to nije tako. Antiperspiranti sadrže kemikalije, koje začepljuju pore i na takav način sprečavaju znojenje.
S druge strane, dezodoransi dopuštaju znojenje, ali suzbijaju neugodan miris znoja.
Mnogi ljudi misle (a to nam nameću i reklame) da ako ne budu koristili antiperspirant, uvrijedit će osobe oko sebe.
Čak i kada koriste dezodorans, koji sprečava miris znoja, osjećaju se neugodno zbog toga da se znoje ili misle da samo miješaju miris znoja i dezodoransa.
Usprkos ovom mišljenju, većina dezodoransa ne samo prikriva miris znoja, nego zbog svojih antiseptičkih dodataka uništava bakterije koje uzrokuju taj miris.


Negativne posljedice za zdravlje


I antiperspiranti i dezodoransi mogu imati loše posljedice za zdravlje.
Mnogi stručnjaci u području medicine smatraju da začepljenje pora i sprečavanje znojenja nije zdravo, jer znojenje je prirodan način na koji se hladi naše tijelo.
Više od toga, pretpostavlja se da kemikalije koje sadrže antiperspiranti (na primjer, aluminij) mogu uzrokovati rak i druge ozbiljne bolesti.
Neka istraživanja pokazala su povezanost između redovitog korištenja antiperspiranta i raka dojke. Rizik je još veći, ako se antiperspirant koristi odmah nakon brijanja.
Druge studije su pokazale da se aluminij apsorbira preko kože, ulazi u krvotok i zatim se nakuplja u mozgu. Znanstvenici su povezali ovaj fenomen s porastom Alzheimerove bolesti.
Prije se smatralo da su dezodoransi mnogo bezopasnije nego antiperspiranti.
Ali nedavna istraživanja potvrdila su povezanost parabena, koji sadrže mnogi dezodoransi, s pojavom raka dojke. Nakon obdukcije tijela žena umrlih od raka dojke pronađen je paraben u tkivima dojke.
Ovo je dovoljno da bi izazvalo vašu zabrinutost.

Što koristiti umjesto antiperspiranata


Stručnjaci preporučuju da umjesto antiperspiranata koristite dezodorans bez parabena (pažljivo pročitajte etiketu).
Mnogi ljudi su počeli koristiti prirodne dezodoranse, koji se mogu kupiti u trgovinama zdrave hrane.

Napravite dezodorans kod kuće

Neki ljudi su otišli tako daleko da su počeli praviti dezodoranse kod kuće.
Evo recept za takav jedan dezodorans:
Promiješajte jednaku količinu sode bikarbone i kukuruznog škroba. Dodajte nekoliko kapljica eteričnog ulja.
Nanesite ovu smjesu ispod ruke uz pomoć vlažne tkanine. Ovaj domaći dezodorans lako je isprati, i puno je zdraviji od komercijalnih dezodoransa!

















izvor: http://alternativa-za-vas.com/

Astragalusom protiv gripe, alergije i stresa

Astragalus je višegodišnja biljka iz porodice Fabaceae, podrijetlom iz Kine.

Astragalus se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini već nekoliko tisuća godina, ponekad u kombinaciji sa drugim biljkama, za jačanje otpornosti organizma, protiv prehlade i gripe.

Na Zapadu je astragalus postao popularan tek u 80-im godinama prošlog stoljeća.

Ova biljka je kod nas poznata kao kozlinac, a u drugim dijelovima svijeta kao bei qi, ogi, huang qi i milk vetch.

Postoji više od 2000 vrsta astragalusa, ali samo se 2 vrste koriste u medicinske svrhe - Astragalus membranaceus i Astragalus mongholicus.

Sa sve većim zanimanjem za astragalus, porastao je i broj istraživanja ove biljke.
Pokazalo se da astragalus nije samo sredstvo za jačanje imuniteta, nego i lijek za mnoge druge bolesti.


11 dobrobiti astragalusa

1.Astragalus je adaptogen, što znači da povećava otpornost organizma na različite stresne situacije, uključujući emocionalni, fizički i mentalni stres.
2. Prema najnovijim istraživanjima, astragalus štiti zdrave stanice i sprečava nastanak stanica raka. Dobar je izvor antioksidanata, koji štite stanice od oštećenja, uzrokovanih slobodnim radikalima.
3. Astragalus se stoljećima koristi za jačanje imuniteta. Sprečava gripu, prehladu i infekcije dišnih puteva.
4. Regulira razinu šećera u krvi. Prema najnovijim istraživanjima, polisaharidi u astragalusu smanjuju inzulinsku rezistenciju izazvanu visokom razinom glukoze.
5. Astragalus posjeduje antibakterijska, antivirusna i anti-upalna svojstva. Zbog toga se može koristiti za dezinfekciju i brže zacjeljivanje rana te kod bolesti uzrokovanih virusima i bakterijama.
6. Astragalus pokazao je odlične rezultate u liječenju aplastične anemije.
7. Ova biljka jača srce, poboljšava cirkulaciju i smanjuje krvni tlak. U istraživanjima, grupa koja je uzimala astragalus  nakon srčanog udara oporavljala se puno brže od grupe koja je uzimala placebo


 8. Poznati je lijek za astmu i alergiju. Astragalus regulira rad imunog sustava i smanjuje alergijske simptome.
9. Zbog flavonoida, koje sadrži, astragalus djeluje kao prirodni tonik. Pomaže kod iscrpljenosti i kroničnog umora. Ubrzava oporavak nakon bolesti.
10. Ova biljka također blagotvorno djeluje na probavu, jetru i bubrege.
11. Astragalus se tradicionalno koristi za povećavanje plodnosti muškaraca.


Na žalost na našem tržištu skoro je nemoguće pronaći čisti astragalus u tinkturi ili kapsulama. Međutim astragalus se često koristi kao sastavni dio prirodnih proizvoda za jačanje otpornosti organizma.






















izvor: http://alternativa-za-vas.com/


3 proljetne detoks salate kojima nećete moći odoljet

Prijelaz između godišnjih doba, u ovom slučaju iz zime u proljeće, potiče nas i na promjenu prehrane.
U ovo vrijeme najbolje je odreći se teških namirnica i sve više u jelovnik uvoditi lagane obroke i salate svih okusa i boja, koje su idealne za detoks organizma.
Raskošne i zdrave salate čine vaše tijelo alkalnim.
Osim što će vas privući već na prvi pogled i biti neodoljive vašem nepcu, opskrbit će vaš organizam važnim nutrijentima te ga istovremeno očistiti od toksina koje ste tijekom duge zime nakupili zbog unosa teške hrane.
Detoks učinak ovih salata pojačan je i zahvaljujući zdravim dresinzima, koji se najčešće sastoje od svježeg soka od limuna, đumbira, sirovog meda i ekstra djevičanskog maslinova ulja.


Najbolje je – sirovo!


Zbog sadržaja glutationa u mrkvi i špinatu, jako je važno da te sastojke dodajete u salatu u sirovom obliku jer se kuhanjem spomenuta tvar uništava.
Glutation, naime, izvrsno čisti organizam od toksina te snažno podiže imunitet.
Ove salate sadrže i sumpor, koji pruža snažan poticaj jetri te čisti organizam od toksina. 


1. Proljetna detoks salata s kupusom i avokadom


Sastojci: 
  • 4 šalice naribanog svježeg zelenog i crvenog kupusa
  • 1 velika mrkva, naribana
  • šaka svježeg peršina, narezanog
  • ½ avokada
  • 2 žlice grožđica

Za dresing:
  • ¾ šalice svježe iscijeđenog soka od limuna
  • pola šalice ekstra djevičanskog maslinova ulja
  • naribani svježi đumbir 
  • 1 češanj češnjaka
  • 2 žlice sirovog meda 

Prvo pripremite dresing: u blender stavite sve sastojke za dresing pa sve dobro izmiksajte.
U veliku zdjelu stavite naribani kupus (crveni i zeleni), naribanu mrkvu i narezani peršin te na kraju dodajte avokado narezan na ploške i grožđice.
Na salatu stavite 3-4 žlice dresinga od limuna i đumbira, a ostatak dresinga spremite u posudu s poklopcem i čuvajte u hladnjaku maksimalno tjedan dana. 

Važni detoks sastojci ove salate:
  • kupus: obiluje vitaminom C i sumporom, štiti organizam od slobodnih radikala
  • mrkva: uklanja loše bakterije iz crijeva, balansira hormone, potiče detoks jetre
  • peršin: obiluje antioksidansima, djeluje kao diuretik, čuva jetru od oštećenja
  • avokado: sadrži zdrave masnoće i glutation, koji pridonosi detoksu


2. Veganska salata s potočarkom i špinatom


Sastojci:
  • 1 šalica narezanog peršina
  • 1 šalica narezanog špinata (sirovog)
  • 6 rotkvica, narezanih
  • 1 šalica potočarke
  • ½ šalice narezanog mladog luka
  • 1 žlica lanenih sjemenki (mljevenih)

Za dresing:
  • 4 žlice hladno prešanog ulja konoplje (ili maslinova ulja)
  • 1 svježe iscijeđen limun
  • ½ žličice morske soli
  • 1 žličica provansalskih začina
  • 1-2 žlice naribanog hrena 

Prvo pripremite dresing: izmiješajte i sjedinite sve sastojke. Zatim dobro operite i nasjeckajte sve povrće za salatu.
Stavite ga u zdjelu te pospite lanenim sjemenkama. Na kraju dodajte dresing te dobro izmiješajte. 

Važni sastojci ove salate:
  • potočarka: ima snažna protuupalna svojstva, čisti kožu, pravi je tonik za jetru
  • špinat: sadrži glutation, koji pomaže detoksu jetre, djeluje protiv raka  
  • mladi luk: čuva zdravlje kostiju, vida i srca, daje snažan poticaj imunosnom sustavu, obiluje sumporom, koji je važan za detoks organizma 


3. Detoks salata s kvinojom i borovnicama


Sastojci: 
  • 4 stabljike sirovog kelja
  • ½ šalice borovnica
  • ½ šalice kuhane kvinoje
  • ¼ šalice usitnjenih badema
  • 1 žličica maka

Za dresing:
  • 1 limun
  • 1 žlica ekstra djevičanskog maslinova ulja
  • ½ žlice sirovog meda

Za dresing, pomiješajte 1 iscijeđeni limun s maslinovim uljem i medom pa ostavite sa strane. Dobro operite kelj pa ga obrišite. Zatim odrežite tvrdu stabljiku i ostavite samo listove, koje ćete nasjeckati na komade veličine zalogaja.
U veliku zdjelu stavite narezani kelj, borovnice, kuhanu kvinoju i bademe. Prelijte dresingom pa sve dobro izmiješajte. Na kraju pospite makom. 

Važni detoks sastojci ove salate: 
  • kelj: obiluje vitaminom C, sadrži vlakna i sumpor, potiče probavu i eliminaciju toksina, ima protuupalna svojstva
  • kvinoja: bezglutenska namirnica, koja obiluje proteinima i vlaknima, čisti organizam od toksina  
  • borovnice: sadrže obilje antioksidansa koji potiču detoks jetre, čiste krv, imaju protuupalna svojstva



























izvor: http://alternativa-za-vas.com/

Znanstvenici su potvrdili - elektromagnetska zračenja su nevidljivi, smrtonosni razarači našeg zdravlja

Dvadeset i prvo stoljeće doba je napredne tehnologije. 
Danas bi teško bilo zamisliti svakodnevicu bez komfora koji nam pružaju sveprisutna tehnologija, uređaji i internet.
Čak i naši najosnovniji dnevni zadaci, poput komuniciranja, plaćanja računa i namirnica te provjere pošte, ušli su u domenu tehnoloških alata kojima se svakodnevno koristimo.
Ukratko rečeno – tehnologija je svuda oko nas i kao takva utkala se u samo ruho našeg svakodnevnog života i djelovanja.
No, uzimamo li tehnologiju zdravo za gotovo, bez pretjeranog promišljanja o tome kako ona funkcionira i na koji način djeluje, kako na nas tako i na naše ukućane?
To su pitanja o kojima vrijedi dobro razmisliti.


Nevidljivo elektromagnetsko zagađenje


Većina nas već zna da tehnološki uređaji zrače. To baš i nije neka novost. O tome se govorilo davnih dana kada su se radijski i televizijski uređaji masovno pojavili u kućanstvima diljem svijeta.
Kada malo bolje pogledate, nadohvat vaše ruke nalazi se barem jedan elektronički uređaj (koji je vjerojatno upaljen).
Važno pitanje glasi: kako njegovo zračenje djeluje na vas u ovom trenutku i koliko snažno?
Danas je poznat pojam elektromagnetskog onečišćenja ili elektromagnetskog smoga.
Uz ostala onečišćenja kojih je čovjek „ponosni“ uzrok, elektromagnetsko je drukčije jer nije vidljivo i njegove posljedice ne pojavljuju se odmah.
Kako elektromagnetsko zračenje ne vidimo, percipiramo ga kao da nije tu i ne pridajemo mu važnost. Upravo zato, posljedice mogu biti razorne, jer se pojavljuju naglo, nakon dugog izlaganja ovoj vrsti zračenja.
Sav život na Zemlji oduvijek je bio (i još uvijek jest) pod utjecajem raznih vrsta zračenja, uglavnom iz prirodnih izvora na samom planetu ili iz svemira.
Sunčeva svjetlost je zračenje, naš planet sam po sebi emitira elektromagnetsko zračenje, te smo svakodnevno „bombardirani“ kozmičkim zračenjem iz dubokog, svemirskog prostranstva.
Ova zračenja su prirodna, jer dolaze iz prirodnih izvora. Živi organizmi, uz određenu pomoć planetarne atmosfere, pronalaze način da se postupno prilagode učincima takvih zračenja.
Tehnološka zračenja, s druge strane, dolaze iz umjetno stvorenih izvora. Ona nisu konstantna te se s obzirom na veliki porast broja tehnoloških uređaja povećava i snaga njihova zračenja na svakoj razini.
Umjetni izvori zrače u uskom pojasu frekvencija, što dodatno pojačava intenzitet zračenja onih koji su prisutni u tom pojasu.
Naša tijela praktički su svakodnevno uronjena u golemo more nevidljive radijacije različitih frekvencija, a da mi to ne vidimo i ne osjećamo. Zasad!
Budući da su naši domovi opskrbljeni različitim elektroničkim uređajima (mobiteli, routeri, wireless i bluetooth uređaji svih vrsta, monitori za bebe, bežični termostati) zračenje prodire i kroz naše zidove, u prostor za koji mislimo da je siguran od vanjskog zračenja.
Vanjsko zračenje utječe na naše biološko tijelo. Pitanje je samo u kojoj mjeri.
Mnoga istraživanja posljednjih dvadesetak godina ukazala su na iznimno negativan utjecaj zračenja na biološko tkivo, kako životinja tako i ljudi.

U usporedbi s 1990. godinom, današnje brojke govore o drastičnom porastu nekih bolesti u visokotehnološkim društvima.
Tako se posebno ističe porast:
  • kroničnog umora - čak 110 puta
  • bipolarnog poremećaja kod mladih (100 puta)
  • fibromialgije (70 puta)
  • autizma (20 puta)
  • ADHD-a (8 puta)
  • hipotireoze (7 puta)


Tehnološko doba i maligna oboljenja


U medijima se puno govorilo o tome da zračenje elektroničkih uređaja može izazvati rast stanica raka u tijelu.
Usporedivši podatke otprije deset ili dvadeset godina, potpuno je jasno da ovo nisu puke pretpostavke. Zračenje zaista izaziva maligna oboljenja.
U prvom redu riječ je o tumorima parotidnih žlijezda, koje se nalaze na glavi, ispred i ispod ušnih školjki.
Povećanje rizika od ovog tipa tumora povezuje se s učestalim korištenjem mobilnih tehnologija. Logično, jer razgovarajući na ovaj način, ljudi stavljaju mobitel na uho, u neposrednu blizinu ovih žlijezda.
Brojke govore da osobe koje svakodnevno koriste mobitel imaju čak do 50% veći rizik od ove vrste karcinoma.
Međunarodna agencija za istraživanje raka 2012. godine objavila je istraživanja u kojima navodi da osobe koje koriste mobilne telefone samo tridesetak minuta dnevno tijekom duljeg razdoblja imaju i do 80% veći rizik od nastanka giloma – zloćudnog tumora mozga.
Svjetska zdravstvena organizacija je 2008. godine klasificirala elektromagnetska zračenja mobilnih uređaja kao rizična za pojavu malignih oboljenja.


Opasnost za trudnice i malu djecu


Obje agencije navode kako su u posebno rizičnoj skupini mala djeca i trudnice.
Zračenja bez problema prodiru u majčino tijelo, čime opasno ugrožavaju zdravlje još nerođenog djeteta.
Pojedina istraživanja potvrđuju znatne zdravstvene poteškoće u trudnoći (a potom i kod novorođene djece).
Pojava hiperaktivnosti kod novorođenčadi, emocionalni problemi te mnoge druge vrste psihičkih anomalija dovode se u vezu upravo sa zračenjem.
Bitno je napomenuti kako su djeca danas odmalena izložena elektromagnetskim zračenjima, pogotovo ako i sama koriste mobilne i bežične uređaje.
Mala djeca imaju još nerazvijene kosti lubanje, te zbog toga zračenje iz okoliša lakše pronalazi svoj put do njihovih osjetljivih tkiva i organa.
Prema švedskom istraživanju, oni koji su još kao tinejdžeri počeli koristiti mobitele imaju čak 5 puta veći rizik od tumora u odrasloj dobi.


Prijetnja za hormonsku ravnotežu


Ljudska štitnjača poseban je organ s posebnom zadaćom – da štiti tijelo. Zato i nosi takav naziv.
Utjecaj elektromagnetskog zračenja očituje se u vidljivim znakovima propadanja štitnjače, što vodi disfunkciji lučenja njenih hormona – hipotireoidizmu.
Važni simptomi disfunkcije rada štitnjače su kronični umor i pretilost. Zanimljivo je kako se upravo pretilost i kronični umor često definiraju kao bolesti modernog doba, koje je, slučajno ili ne, povezano s povećanjem intenziteta tehnološkog zračenja.
Također, istraživanja u Njemačkoj pokazala su da izloženost zračenju uzrokuje povećanu dozu kortizola i adrenalina u krvi ispitanika.
Disbalans ovih hormona u tijelu može dovesti do poremećaja metabolizma glukoze i inzulina, što pak može rezultirati raznim vrstama dijabetesa.
Zanimljiv je i podatak da su spomenuta istraživanja pokazala kako zračenje mobilnih odašiljača utječe i na dugotrajni porast adrenalina u tijelu, što stavlja organizam u budno stanje spremno za borbu ili bijeg.
Visoke razine adrenalina rezultiraju nemirom, napetošću, nervozom, visokim krvnim tlakom, tjeskobom i nesanicom.
Ako spavamo okruženi električnim uređajima – televizorom, digitalnim satovima, računalom te, posebice, mobitelima pokraj glave, velika je vjerojatnost da će se poremetiti lučenje hormona melatonina, što će ugroziti naš san i rad cijelog organizma.
Kod muškaraca, izloženost elektromagnetskom zračenju može povećati rizik od neplodnosti, pogotovo ako redovito nose mobitel u džepu hlača ili drže laptop u krilu.
Studije su potvrdile vezu između zračenja mobitela i smanjenja pokretljivosti spermija.
Kod žena, rizik od raka dojke veći je ako redovito nose mobitel u prsnom džepu košulje ili jakne.




Utjecaj zračenja na staničnoj razini

 

 Spuštajući se još dublje u naše tijelo, uviđamo da zračenje dopire i do samih elementarnih čestica od kojih smo građeni – naših stanica.
Stanice se pod utjecajem prijetećeg vanjskog zračenja počinju zatvarati, onemogućavajući protok hranjivih tvari i izbacivanje otpada iz stanice.
Što  je vrijeme izlaganja zračenju dulje, to stanice više vremena provode u „zatvorenom“ stanju, što dovodi do bioloških i kemijskih disfunkcija u cijelom tijelu.
Relativno davna istraživanja pokazala su da su zračenja (ondašnjih) mobitela izazivala puknuća i rascijepe unutar samih DNK struktura.
Novija istraživanja pokazala su da raspon i intenzitet današnjih zračenja ne samo da uzrokuju procijepe unutar molekula DNK-a nego i odvajanje i raspadanje cijelih spirala, što ima znatne dugoročne posljedice.
Također, kod osoba koje tijekom dugog niza godina redovito koriste mobilne telefone otkriveno je pregršt mrtvih i raspadnutih DNK segmenata, bez ikakve funkcionalnosti.
Te raspadnute i mrtve stanice ukazuju na nemogućnost staničnog obnavljanja, što stvara opasnost od genetskih oštećenja, preuranjenog starenja, tumora i cijelog niza dugoročnih zdravstvenih problema.
Možda zvuči drastično, no zračenje naših elektroničkih uređaja može doslovno razoriti naš DNK.


Jednostavna promjena navika kao rješenje


Srećom, nije sve tako crno kako se na prvi pogled čini.
Utjecaj zračenja svih elektroničkih uređaja možete regulirati svjesno i odgovorno, ako se odlučite na to.
Savjeti koji slijede ne traže izolaciju od tehnologije ili bježanje od nje pod svaku cijenu. Ne radi se niti o izbjegavanju.
Sve je samo stvar mjere i opreza te promjene navika uz pokoju svakodnevnu inovaciju.
  • Najbolje je početi s kompletnim isključivanjem svih elektroničkih uređaja kada ih ne koristite, pogotovo u spavaćoj sobi za vrijeme spavanja.
     
  • Savjetuje se žičano spajanje računala na internet i stavljanje njegova načina rada na zrakoplovni (takozvani airplane mode). Bilo bi dobro uvesti žičano spajanje za sve bežične uređaje.
     
  • Ako baš morate koristiti wi-fi bežičnu mrežu, svakako bi bilo dobro ugasiti router nakon korištenja, pogotovo prije spavanja. Ako računalo/laptop nemaju mrežni izlaz za spajanje kabelom na internet (ethernet), moguće je nabaviti USB adapter koji to omogućuje.
     
  • Izbjegavajte bilo kakve smart („pametne“) uređaje, kao što su televizori, stereo linije, termostati, digitalni satovi koji isključivo ovise o bežičnoj konekciji. Žičane ili baterijske varijante tih uređaja mnogo su bolji izbor.
     
  • Mikrovalna pećnica golem je izvor štetnog zračenja u kućanstvu. Da bi se suzbile moguće posljedice, najbolje bi bilo koristiti klasični štednjak.
     
  • Kada je u pitanju kućna rasvjeta, najbolje je koristiti klasične žarulje sa žarnom niti umjesto današnjih CFL štednih žarulja ili bilo kakvih fluorescentnih žarulja.
     
  • Monitori za bebe potencijalna su opasnost za najmlađe članove obitelji. Razmislite o izbacivanju dotičnih uređaja iz svojeg doma.
     
  • Nošenje mobitela u odjeći tik do tijela znatno povećava rizik od mnogih oboljenja vezanih za zračenje. To vrijedi i za spavanje pokraj mobitela. Ako je potrebno da mobilni uređaj bude u blizini, stavite ga na zrakoplovni način rada kako biste umanjili štetu.
     
  • Za vrijeme razgovora na mobitel, preporučljivo je koristiti speaker (zvučnik) kako bi uređaj bio što dalje od glave. 


Namirnice koje čuvaju od zračenja


Uz navedene mjere, postoje i određene namirnice koje pružaju dodatnu zaštitu od zračenja u samom organizmu.
Na staničnoj razini, one djelomično blokiraju utjecaj štetnih zraka i smanjuju nastali oksidativni stres.
Magnezij je odličan blokator štetnih zraka i kao takav spašava stanice od iznimnog stresa tijekom izlaganja zračenju. Budući da je suvremena prehrana ionako siromašna magnezijem, preporučuje se unos do 2 g magnezija dnevno.
Krstašice (brokula, cvjetača, kupus, kelj) su također namirnice koje nas štite od zračenja.
U ovu kategoriju spada i hrana bogata fenolima (hladno prešana ulja, kakao, borovnice, grožđice), karotenoidima i likopenima (šparoge, rajčice, crvene paprike, crveni kupus, mrkva, lubenica) te hrana bogata terpenoidima (orasi, bademi, timijan, ulje korijandra).
Uz navedene namirnice, preporučljivo je koristiti i začine koji dokazano poboljšavaju obranu od vanjskog zračenja. U prvom redu tu su cimet, klinčić, đumbir, ružmarin i kurkuma.
Kombinacijom ovih ukusnih namirnica sa začinima, uz prethodne preinake svakodnevnih navika, moguće je smanjiti utjecaj nevidljivoga, ali opasnoga zračenja.

















izvor: http://alternativa-za-vas.com/
 

Zašto koristiti sezamove sjemenke svaki dan?

Sezam je jedan od najstarijih začina na svijetu. 
Zapisi potvrđuju da su još 3500 godina pr. n. e. postojale kulture sezama uz rijeke Eufrat i Tigris.
Već odavno se ova biljka koristi u drevnim medicinskim tradicijama diljem svijeta.
Ayurvedski ljekoviti pripravci i kuhinja nezamislivi su bez sezamovih sjemenki te je sezamovo ulje neizostavan sastojak ayurvedskih masaža.
Naziv sezam odnosi se i na biljku i na sjemenke. Prešanjem sjemenki dobiva se izuzetno ljekovito sezamovo ulje.
Danas se sezam i njegovo ulje koriste u kulinarstvu, liječenju i kozmetici.
Iako po svojim hranjivim vrijednostima zaslužuje biti u samom vrhu najcjenjenijih namirnica, njegova je ljekovitost kod nas još uvijek slabo prepoznata.


Jedan od najboljih izvora kalcija


Konzumacijom sezama štitite i jačate organizam te ga obogaćujete važnim hranjivim tvarima.
Iako su sezamove sjemenke izuzetno male, imaju veliku hranjivu vrijednost.
Sadrže vitamine A, B1, B2, B6 i E, nezasićene masne kiseline, minerale, bjelančevine, željezo, magnezij, mangan, cink, kalcij, fosfor i kalij.
Sezamove sjemenke sadrže i dva jedinstvena spoja iz skupine lignana: sezamin i sezamolin koji smanjuju razinu lošeg kolesterola i štite od visokog tlaka.
Štoviše, ove sjemenke jedan su od najboljih izvora kalcija na svijetu. Primjerice, jedna jušna žlica neoljuštenog sezama sadrži čak 88 mg kalcija.


Sezamovo ulje - riznica dobrobiti za velike i male


Sezamovo je ulje, isto kao i sjemenke, bogato hranjivim tvarima i raznovrsno u svojoj primjeni.
Koristi se u kulinarstvu, za masažu i njegu kože.
Vrijedno je spomenuti da je ulje blago i njime se može njegovati i dječja koža.
Sezamovo ulje neizostavan je dio ayurvedskih terapija. U ayurvedi ga nazivaju „kraljem svih ulja“ i smatraju da ono jača i čisti organizam te stimulira pravilan rad svih unutarnjih organa.
U mnogim dijelovima Indije sezamovo ulje smatra se svetom namirnicom te se koristi u duhovnim ceremonijama.
Sezamovo ulje bogato je vitaminom E, željezom, omega-6 masnim kiselinama, vitaminom B6, magnezijem i kalcijem. Posjeduje antibakterijska, protuupalna i protugljivična svojstva.
Ima zagrijavajuća i umirujuća svojstva te uravnotežuje vata došu.
Novorođenčad i mala djeca također mogu imati brojne dobrobiti od korištenja sezamova ulja.
Prema ayurvedi, ovo ulje jača kosti, mišiće i ligamente. Zbog toga svaka indijska obitelj redovito masira svoje dijete sezamovim uljem, a zatim ga izlaže suncu kako bi koža zajedno sa sezamovim uljem upila i vitamin D.
Njega kože sezamovim uljem pomlađuje kožu, zaglađuje bore, štiti od utjecaja UV zraka te smanjuje akne i psorijazu.


Ljekovitost sezamovih sjemenki


S obzirom na veliku nutritivnu vrijednost, sezamove sjemenke i sezamovo ulje pomažu kod brojnih bolesti i tegoba.
Velike količine magnezija u sjemenkama sezama pozitivno djeluju na visoki krvni tlak i jačaju kardiovaskularni sustav. Također, magnezij regulira šećer u krvi i sprečava razvoj dijabetesa.
Redovitom konzumacijom sezam višestruko štiti vaš organizam:
  • snižava krvni tlak
  • štiti od raka
  • poboljšava zdravlje kostiju
  • regulira probavu
  • njeguje kožu i kosu
  • regulira šećer u krvi i sprečava razvoj dijabetesa
  • smanjuje upale i grčeve uzrokovane reumatoidnim artritisom
  • štiti organizam od štetnog djelovanja zračenja

Raznovrsnost vitamina i minerala koji su sastavni dio sezama pružaju snažnu zaštitu od raka i štite organizam od vanjskih štetnih djelovanja.
Cink, kalij i fosfor poboljšavaju zdravlje kosti. Osobama koje su imale česte prijelome i ozljede preporučuje se svakodnevna konzumacija sezamovih sjemenki.
Također, visok udio bakra smanjuje upale u kostima, zglobovima i mišićima.
Velika je ljekovitost sezama i u području oralnog zdravlja - sezam štiti od bakterije Streptococcus, koja se nalazi u zubnom plaku i u samoj slini.
Sezam sadrži organski spoj sezamol, koji čuva DNK od štetnih učinaka zračenja.


Primjena u kulinarstvu


Sezamove sjemenke možete konzumirati na različite načine.
Jedan od jednostavnijih načina jest da njima pospete salate, juhe, kuhano povrće ili da ih dodate u smoothie.
Sjemenke možete dodati i u smjesu za kruh ili u druga peciva koja pripremate kod kuće.
Ako želite blagu orašastu aromu, sjemenke lagano popržite na tavi.
Crne sjemenke sezama prije upotrebe ostavite u vodi preko noći, a potom ih dodajte u jogurt, smoothie ili u neko drugo jelo po želji.
Koje god jelo odabrali, s dodatkom sezama svakako ćete ostvariti punoću okusa i obogatiti jelo, a svakodnevnom konzumacijom dugoročno ćete zaštititi svoj organizam.


Namazi od sezama


Sezamove sjemenke možete dodati i u namaze.
Tahini i humus izuzetno su hranjivi i lagani te jednostavni za pripremu.
Za tahini su potrebna dva glavna sastojka: neoljuštene sezamove sjemenke i maslinovo ulje.
Desetak minuta pržite sjemenke stalno ih miješajući, a potom ih stavite u blender zajedno s 2 – 3 žlice maslinova ulja.
Ako želite, možete dodati sol, papar ili neke druge začine. Poslužite na tostu ili na domaćem kruhu.


Humus


Sastojci za humus:
  • 200 g slanutka 
  • 50 g sezama
  • sok od jednog limuna
  • 1 − 2 češnja češnjaka
  • himalajska sol
  • 2 − 3 žlice maslinova ulja
  • peršin
  • papar
  • tahini (po želji)
Za pripremu humusa prethodno pripremite slanutak (namočite ga u vodi tijekom noći, a potom ga skuhajte).
Prema želji, sezamove sjemenke možete popržiti u tavi. Štapnim mikserom usitnite slanutak, dodajte sezamove sjemenke, usitnjen češnjak, peršin, sol, papar, maslinovo ulje i sok od limuna. Ako želite, možete dodati i tahini.
Sve dobro promiješajte.
Poslužite na hrskavom tostu ili domaćem kruhu.


















izvor: http://alternativa-za-vas.com/

Nocebo - čuvajte se negativne sugestije!

Većina ljudi je čula za placebo efekt, ali relativno malo ih je čulo za nocebo efekt, čak i u krugovima medicinskog osoblja.
Prvi put je ovaj fenomen, koji je u stvari zli blizanac placebo efekta, dobio ime 1961. godine.

Nocebo efekt je sposobnost negativnog vjerovanja i očekivanja da prouzroči štetu, tj. negativan efekt, u organizmu.
Dok se kod placebo efekta postižu pozitivni rezultati tretmanom koji normalno ne bi trebao imati bilo kakav efekt (npr. šećerna pilula), nocebo efektom se kod pacijenta postiže obrnuti rezultat u zdravstvenom pogledu, uslijed očekivanja najgoreg.
Ono što očekuje, nažalost, pacijent najčešće i dobije.
Placebo efekt je vrlo moćan i bez obzira jesu li liječnik i pacijent svjesni toga ili ne, predstavlja značajni dio iscjeljujućeg procesa kako u liječenju metodama drevnih kultura, tako i u modernoj medicini.


Liječnici ignoriraju placebo efekt
Veliki broj medicinskog osoblja je iznenađujuće nezainteresiran za placebo efekt, iako im on ide u korist. Možda je to zato što liječenje ne bi djelovalo dovoljno znanstveno.
Lijekovi imaju svoju ulogu, ali razumijevanje kako ljudski um procesira informacije je vrlo bitno.
Ako doktori ne žele čuti o placebu, zamislite kako tek razmišljaju o nocebu i ideji da ono što kažu pacijentu može prouzročiti da njihov pacijent postane još bolesniji
Naravno da uvijek ima izuzetaka i sva sreća što raste broj liječnika koji razmišljaju drugačije.


Nema objašnjenja - a ipak djeluje!
Placebo, a posebno nocebo efekt, nisu dovoljno proučavani, jer jednostavno još uvijek nema načina da se znanstveno objasne ti fenomeni, iako ima mnogo znanstveno potvrđenih rezultata obje pojave.
Također, farmaceutskih kompanije nisu financijski zainteresirane da se obavljaju ovakve studije, jer se tu ništa ne može patentirati.
Postoji još jedan dobar razlog za odbojnost prema provedbi nocebo eksperimenta - činjenica da se veliki broj ljudi osjeća onako kako im je sugerirano da će se osjećati.
Pošto se radi o zdravstveno negativnim efektima, moguće je da je i to uzrok nedovoljnog broja znanstvenih istraživanja.


Nocebo efekt može nastati u nekoliko različitih situacija:

1. U direktnoj interakciji doktora ili stručnjaka i pacijenta, gdje svaka strana ima svoja očekivanja.

Što pacijent više vjeruje doktoru, utjecaj nocebo je veći. Primjerice - kad doktor kaže negativnu prognozu, ponekad čak i "smrtnu presudu" pacijentu, npr.. "Ostaje Vam još 3 mjeseca života", to se uglavnom i ostvari, čak i ako početna dijagnoza nije bila točna!

2. Generalno vjerovanje i očekivanje pacijenta van terapeutske situacije.

3. Očekivanja i vjerovanja koja su nastala u određenim skupinama.



Podložniji smo negativnoj sugestiji
Promatranjem raznih znanstvenih istraživanja utjecaja placeba i noceba, pokazalo se da je placebo efekt (vjerovanje da će se nešto pozitivno dogoditi) učinkovit u prosjeku 33% -55%.
Sa druge strane, nocebo efekt (vjerovanje da će se nešto negativno dogoditi) se pokazao učinkovit sa zapanjujućih 55% -100%.
Ovo znači da smo duplo više podložni negativnoj sugestiji nego pozitivnoj.


Loše prognoze ugrožavaju zdravlje
Reći nekom da su mu dani odbrojani je veoma pogubno, isto kao i obrazovati naciju u smislu da je normalno očekivati da se u određenim godinama očekuje neko oboljenje.
Nažalost, takvih članaka ima svakodnevno u našoj štampi, a na još veću žalost, njih podržavaju izjave stručnjaka koji očito nisu svjesni kakvu štetu čine svom narodu, a kakvu uslugu farmaceutskim tvrtkama.
Uvijek se sjećam što je govorio dr. David Pesek, priznati svjetskog autoritet u oblasti emotivnog aspekta iridologiji: kada nam neki liječnik kaže da možemo očekivati neku bolest, jer je to u našoj obitelji, trebamo što prije pobjeći od takvog liječnika i potražiti drugog.
"Nocebo efekt često izaziva fizičke promjene, iako ti efekti nisu uzrokovani nikakvim fizičkim sredstvima", kaže Irving Kirsch, psiholog na sveučilištu Connecticut, koji proučava načine na koji očekivanja djeluju na ljudska iskustva.
"Što je uzrok? U mnogim slučajevima na ovo pitanje još uvijek nema odgovora."

Povraćali - od šećerne vodice

- Dobrovoljcima je u jednom eksperimentu rečeno da će im pustiti struju niskog napona kroz glavu i da to može izazvati glavobolju. Tijekom eksperimenta nije puštena struja, a dvije trećine dobrovoljaca je dobilo glavobolju.
- Skupini pacijenata u bolnici je data šećerna voda za koju su mislili da je sredstvo koje izaziva povraćanje. 80% grupe je povraćalo šećernu vodu.
- Istraživanje s aspirinom i drugim sredstvima koja razrjeđuju krv je provedeno u tri medicinska centra s neočekivanim rezultatima. Na dvije lokacije pacijenti su upozoreni na moguće želučane tegobe koji su često kontraindikacija kod čestog uzimanja aspirina.

Na trećoj lokaciji pacijenti nisu dobili takvo upozorenje. Kada su obrađivali rezultate eksperimenta, istraživači su se iznenadili kad su vidjeli da su u dvije grupe koje su bile upozorene na kontraindikacije one bile tri puta učestalije.
Jeste li na svojoj koži ili kod svojih najmilijih osjetili moć nocebo efekta?




















izvor: http://alternativa-za-vas.com